29 sierpnia 2018

28 sierpnia to dzień Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy - jedno z dwunastu wielkich świąt i zarazem ostatnie w roku liturgicznym. Tego dnia w naszej kaplicy odbyła się świąteczna Boska Liturgia - pierwsza w historii naszej Parafii z udziałem diakona. Był nim pochodzący z Kanady i mieszkający w Warszawie ks. diakon Joel Henderson.

 

Podczas kazania proboszcz, ks. Gabriel Białomyzy, przybliżył zgromadzonym wiernym historię święta Zaśnięcia Bogurodzicy, podkreślając, iż Zaśnięcie Bogurodzicy to fakt, który - tak jak podczas innych wielkich świąt - jest nie tylko wspomnieniem, ale przede wszystkim aktualizacją wydarzenia (anamnezą), która przekłada się również na pojmowanie przez Cerkiew prawosławną momentu odejścia człowieka z tego świata,  potocznie zwanego śmiercią. Człowiek, który odchodzi z tego świata, to w tekstach liturgicznych człowiek, który nie umarł, ale "zasnął". Tak jak Przenajświętsza Bogurodzica, która zasnęła, gdyż śmierć - tak jak Jej Syna - nie mogła i Jej ogarnąć, a na trzeci dzień wraz z ciałem została zabrana do życia wiecznego. Nie oznacza to jednak, że opuściła ten świat, gdyż tak jak mówi troparion święta: W narodzeniu dziewictwo zachowałaś, w zaśnięciu świata nie porzuciłaś, Bogurodzico. Matka Boża wciąż działa w świecie w swojej wielkiej liczbie Cudotwórczych Ikon, poprzez liczne cudowne objawienia i działania, które mają miejsce do dnia dzisiejszego. Powinniśmy jak najczęściej modlić się do Niej, gdyż to właśnie Ona jest największą naszą Orędowniczką obok Tronu Przenajświętszej Trójcy.

 

Po Liturgii Eucharystycznej odbyło się tradycyjne poświęcenie ziół, które parafianie zabrali do swych domów. Na zakończenie o. Gabriel serdecznie podziękował za wspólną służbę o. diakonowi Joelowi oraz pozdrowił wszystkich zgromadzonych, życząc wielu Bożych łask i wstawiennictwa Bogurodzicy.

 

Paweł Gocko

zdjęcia: Barbara Koć

Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339