Wyspa Korfu

(gr. Κέρκυρα)

 

Korfu to grecka wyspa na Morzu Jońskim, położona blisko kontynentalnej granicy grecko-albańskiej. Mimo tego, iż św. Spirydon nigdy za życia nie odwiedził tej wyspy, to właśnie z nią nierozerwalnie łączy się dziś jego imię. To tutaj od ponad pięciuset lat znajdują się jego relikwie i tutaj też dokonuje on wielu Bożych dzieł, pomagając mieszkańcom wyspy.

W stolicy wyspy znajduje się cerkiew pw. św. Spirydona, w której spoczywają jego święte relikwie.

Lokalna, pobożna tradycja głosi, iż święty patron każdego wieczoru obchodzi dookoła wyspę i sprawdza, czy nic jej nie zagraża.

Ponad 70% mężczyzn zamieszkujących wyspę nosi imię patrona wyspy. Można je usłyszeć wszędzie na ulicach miast. Istnieje również wiele rodzin, które przekazują imię "Spirydon" z pokolenia na pokolenie, nadając je każdemu męskiemu potomkowi.

Kult św. Spirydona jest na wyspie bardzo żywy. Co roku tysiące pielgrzymów przybywa tam, aby pokłonić się cypryjskiemu świętemu, zanosząc mu swe prośby oraz dziękując za wszelkie otrzymane łaski.

Marmurowy sarkofag w miejscu pochowania św. Spirydona.

Tremitunt (Tremithus)

(gr. Τρεμετουσιά)

 

Św. Spirydon był biskupem Tremituntu na Cyprze. W starożytności było to wielkie miasto. Zostało zniszczone w roku 1191 w wyniku bitwy między wojskami króla Ryszarda Lwie Serce i cypryjskiego władcy Izaaka Komnena. Przetrwało jednak do dziś jako niewielka miejscowość Tremetusia położona w dystrykcie Larnaka, choć de facto stanowi część północnego, tureckiego Cypru. Znajduje się tu sarkofag, w którym św. Spirydon został niegdyś pochowany.

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339