Zobacz także film dokumentalny o św. Spirydonie i wyspie Korfu:

 

Święty Spirydon, biskup Tremituntu, Cudotwórca

 

gr. Ο Άγιος Σπυρίδων, Επίσκοπος Τριμυθούντος ο Θαυματουργός,

cs. Святитель Спиридон, епископ Тримифунтский, Чудотворец

 

wspominany 12/25 grudnia

Patron naszej Parafii, św. Spirydon, biskup Tremituntu, urodził się ok. 270 r. w Askii na Cyprze. Był zwykłym pasterzem owiec, jednak prowadził bardzo cnotliwe i bogobojne życie. Był żonaty i miał córkę Irenę. Po śmierci żony jeszcze bardziej poświęcił swe życie służbie Bogu i ludziom.

Podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Domicjana wybito mu prawe oko i zraniono w nogę. Został także skazany na przymusowe roboty w hiszpańskich kamieniołomach. Został uwolniony dopiero za sprawą edyktu mediolańskiego w 313 roku.

W roku 315 dzięki swemu pokornemu i oddanemu Bogu życiu został wybrany na biskupa cypryjskiego miasta Tremitunt (obecnie wieś Tremetusia) na Cyprze. Wyróżniał się niezwykle skromnym stylem życia. Nawet będąc biskupem uważał się wciąż za zwykłego pasterza i nosił swą czapkę pasterską, z którą jest dziś przedstawiany na ikonach. Jeszcze za życia był znany z dokonywania wielu cudów.

W 325 roku brał udział w I Soborze Powszechnym w Nicei. Święty nie miał teologicznego wykształcenia, ale to właśnie on w prosty i cudowny sposób wyjaśnił wszystkim zebranym istotę Świętej Trójcy - wziąwszy cegłę, ścisnął ją i wymówił imię Ojca, Syna i Świętego Ducha, a cegła rozpadła się na trzy elementy, z których była stworzona: ogień, wodę i glinę. Podobnie i Bóg składa się z Trzech Osób Świętej Trójcy.

Zasnął w Panu 12 grudnia 348 roku. Około 691 r. jego relikwie przeniesiono do Konstantynopola, a po zdobyciu tego miasta przez Turków (1453 r.) do Epiru. Od 1456 r. do chwili obecnej znajdują się na greckiej wyspie Korfu, w mieście Kerkira, gdzie do dziś dokonuje on wielu cudów. Jego relikwie pozostają w cudowny sposób nierozłożone.

Św. Spirydon jest znany z aktywnej i szybkiej pomocy każdemu, kto ze szczerą wiarą zwróci się do niego o pomoc. Jest patronem ludzi podróżujących, żeglarzy, będących w trudnej sytuacji materialnej i poszukujących pracy. Pomaga w wielu ludzkich dramatach, nieszczęściach, klęskach i sytuacjach beznadziejnych.

 

Zobacz: Życie i cuda św. Spirydona

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339