12 kwietnia 2022

W poniedziałek 11 kwietnia arcybiskup Abel, Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej odwiedził Parafię Prawosławną pw. św. Spirydona z Tremituntu w Mińsku Mazowieckim. Władyce towarzyszył Konstanty Shavel – członek Bractwa św. Spirydona na Korfu w Grecji, wspomagający budowę tej nowej cerkwi. Gości powitał proboszcz parafii ks. Gabriel Białomyzy wraz z rodziną.

 

Brat Konstanty znany jest z wielu inicjatyw pomocy na rzecz prawosławnych lokalnych cerkwi. Tym razem ofiarował on do budującej się świątyni w Mińsku Mazowieckim ikony Chrystusa Pantokratora, Matki Bożej Iwerskiej oraz św. Spirydona Cudotwórcy, napisane w Celi św. Mikołaja Burazeri na św. Górze Athos.

 

Na zbliżający się Wielki Tydzień, dla przeżywania tajemnicy Grobu Pańskiego, nowej wspólnocie prawosławnej w Mińsku Mazowieckim została podarowana „płaszczenica”, rękodzieło sióstr Żeńskiego Monasteru Narodzenia N.M.P. w Brześciu na Białorusi.

 

W kaplicy domowej parafii w Mińsku Mazowieckim arcybiskup Abel poświęcił „płaszczenicę”, a następnie podczas „usilnej ektenii” wzniósł modlitwę o pomyślność ofiarodawców Konstantego i żony Ałły wraz z ich rodziną. Władyka modlił się również za pomyślność kontynuacji budowy cerkwi prawosławnej w Mińsku Mazowieckim.

 

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu się wielu życzliwych osób, inicjatywa rozpoczętej budowy cerkwi w Mińsku Mazowieckim w ciągu dziewięciu miesięcy przyniosła widoczny sukces. Ogrom dosyć skomplikowanych prac pochłonęło podpiwniczenie świątyni, w którym przewidziane są sale katechetyczne i parafialna.

 

Dzisiaj oprócz grupy autochtonów prawosławnych zamieszkujących Mińsk Mazowiecki i okolice, przybyła liczna grupa uchodźców z Ukrainy, w szczególności z partnerskiego miasta Borodianki. Problem braku świątyni prawosławnej na dzień dzisiejszy jest kwestią dokuczliwą dla potrzeb liturgicznych społeczności prawosławnej.

 

Wobec powyższego czynimy wszystko, aby jak najszybciej budująca się cerkiew mogła być funkcjonalną świątynią. W Mińsku Mazowieckim już od sześciu lat sprawowane jest życie liturgiczne. Orędownictwo św. Spirydona, patrona niebiańskiego nowo erygowanej parafii, dostrzegamy w każdym momencie naszych zmagań inwestycyjnych.

 

Zapewne wielu z nas, prawosławnych, jak też sympatyków naszej Cerkwi, przekona się o potrzebie budowania cerkwi św. Spirydona z Tremituntu, Wielkiego Cudotwórcy, w Mińsku Mazowieckim. Każdej osobie, która w sercu poczuje pragnienie modlitewnego i finansowego wsparcia budowy tej tak bardzo potrzebnej świątyni prawosławnej na Mazowszu, w imieniu diaspory prawosławnej już z góry dziękujemy.

 

Ofiary prosimy kierować na nasz rachunek bankowy:

 

Parafia Prawosławna św. Spirydona w Mińsku Mazowieckim
77 1160 2202 0000 0003 4496 9733
 
ks. Gabriel Białomyzy
zdjęcia: Sergij Fits
 
Wizyta arcybiskupa Abla w Parafii Prawosławnej pw. św. Spirydona w Mińsku Mazowieckim

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339