16 lipca 2018

W niedzielę, 15 lipca, Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim zorganizowała modlitewny wyjazd do Żeńskiego Monasteru w Turkowicach na Chełmszczyźnie. Odbywały się tam uroczystości ku czci cudotwórczej, Turkowickiej Ikony Matki Bożej oraz pamięci Złożenia Szaty Przenajświętszej Bogurodzicy w Blachernach (474 r.).

 

W tym roku mija 15 lat od czasu pierwszego po wojnie prawosławnego nabożeństwa w Turkowicach oraz ponownego założenia turkowickiej wspólnoty mniszej. Po raz pierwszy w historii na obchodach było obecnych tak wielu hierarchów Cerkwi w Polsce i na Ukrainie, którzy celebrowali uroczystą Boską Liturgię: metropolita doniecki i mariupolski Hilarion, syn ziemi chełmskiej, arcybiskup lubelski i chełmski Abel, gospodarz uroczystości, arcybiskup lwowski i halicki Filaret, arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz oraz arcybiskup bielski Grzegorz, przedstawiciel metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy.

 

Święto w Turkowicach zgromadziło liczne duchowieństwo oraz wielu pielgrzymów, przybyłych nie tylko ze wszystkich zakątków diecezji lubelsko-chełmskiej, ale również z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, a także Białorusi i Ukrainy.

 

Pielgrzymka była dla nas dobrą okazją do wspólnej modlitwy do Przenajświętszej Bogurodzicy, a także do wzajemnej integracji. Mińscy parafianie wyrazili wielką chęć uczestnictwa w kolejnych, tego typu inicjatywach.

 

Paweł Gocko

zdjęcia: Natalia Torkoniak

Święto Turkowickiej Ikony Matki Bożej

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339