23 listopada 2017

W czwartek 23 listopada 2017 r. w domu parafialnym przy mariawickim kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyło się spotkanie prawosławnych mieszkańców Mińska Mazowieckiego i okolic, którzy już od niemal dwóch lat uczęszczają na prawosławne nabożeństwa tutejszego Prawosławnego Punktu Duszpasterskiego odbywające się w kościele mariawickim. Na spotkanie przybył Ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, arcybiskup Abel.

Władykę przywitał duszpasterz Punktu, ks. Gabriel Białomyzy wraz z matuszką Elżbietą oraz bardzo licznie zgromadzonymi wiernymi, co bardzo ucieszyło Jego Ekscelencję. Do spotkania dołączył także mariawicki gospodarz, kapłan Jan Opala, któremu wszyscy wierni, na czele z o. Gabrielem, wyrazili ogromną wdzięczność za dotychczasową przychylność, życzliwość i niezwykłą gościnność, jaką wraz ze swymi parafianami okazuje wiernym prawosławnym.

Na spotkaniu został poruszony szereg tematów dotyczących zarówno obecnego funkcjonowania Prawosławnego Punktu Duszpasterskiego, jak też i jego przyszłości. Władyka z zadowoleniem przyjął informacje o tym, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, pojawia się i uczestniczy w nabożeństwach, co świadczy o potencjale rozwojowym Punktu. Obecnie liczbę wiernych można oszacować na ok. 60 osób. Jego Ekscelencja zapowiedział także erygowanie samodzielnej parafii w Mińsku Mazowieckim. Pod koniec ubiegłego roku została zakupiona działka przy ul. Warszawskiej 69, gdzie w przyszłości rozpocznie się budowa prawosławnej świątyni. Od tamtego czasu trwają prace remontowe w tamtejszym, przyszłym domu parafialnym, które według o. Gabriela są już na ukończeniu w 80%. Dlatego wkrótce spodziewamy się przeniesienia odprawianych nabożeństw do tego świeżo wyremontowanego domu, w którym zostanie urządzona tymczasowa kaplica domowa.

Abp Abel zaproponował wiernym także patrona przyszłej parafii, którego wierni z radością zaakceptowali. Będzie nim św. Spirydon Cudotwórca, którego relikwie odwiedziły Cerkiew w Polsce w 2015 roku. Władyka wręczył wszystkim zebranym ikonki św. Spirydona oraz książki-albumy pt. „Św. Spirydon z Tremituntu. Patron Kerkiry”, opisujące żywot oraz wiele cudów dokonywanych przez tego świętego, aby każdy mógł bliżej poznać patrona swej przyszłej cerkwi. Wierni ochoczo podchodzili do Władyki z prośbą o podpis książki wraz z dedykacją oraz o błogosławieństwo.

Spotkanie przebiegało w miłej i rodzinnej atmosferze. Na zakończenie o. Gabriel wraz z wiernymi podziękowali Jego Ekscelencji za przybycie oraz za wszystkie dary, jakie otrzymali od swego Arcypasterza. Władyka dziękując udzielił wszystkim zebranym Bożego błogosławieństwa oraz w ciepłych słowach wyraził nadzieję na dalszy, równie skuteczny rozwój prawosławnej wspólnoty w Mińsku Mazowieckim.

 

Paweł Gocko

zdjęcia: autor

Spotkanie z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Ablem

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339