14 lutego 2016

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Abla, ordynariusza diecezji lubelsko-chełmskiej 14 lutego br. w niedzielę o Zacheuszu sprawowano pierwszą od ponad 100 lat Boską Liturgię św. Jana Chyzostoma w Mińsku Mazowieckim.

To inauguracyjne wydarzenie liturgiczne sprawowane było przez sekretarza diecezji lubelsko-chełmskiej ks. mitrata Andrzeja Łosia, któremu asystował wówczas jeszcze diakon Gabriel Białomyzy.

Zapoczątkowane nabożeństwa prawosławne w Mińsku Mazowieckim będą sprawowane regularnie w Kościele Starokatolickim Mariawitów pw. Narodzenia NMP przy ul. Traugutta 17 o godz. 10.00.

Mińsk Mazowiecki położony jest na terenie dawnego województwa siedleckiego, dlatego opiekę duszpasterską nad prawosławną społecznością w tej miejscowości objęła diecezja lubelsko-chełmska na czele z duchowieństwem z prawosławnej parafii w Siedlcach.

Po zakończonej Boskiej Liturgii zgromadzeni wierni spotkali się z duchowieństwem w sali parafialnej braci mariawitów, aby wspólnie rozważać kwestie dalszego rozwoju życia eklezjalnego wspólnoty parafialnej Mińska Mazowieckiego.

Warto wspomnieć, iż historyczną cerkiew w Mińsku Mazowieckim przemianowano najpierw na kościół garnizonowy, a następnie w drugiej połowie lat 20. minionego stulecia rozebrano. Do dnia dzisiejszego pozostało jedynie na miejscowym cmentarzu kilka pomników dających świadectwo obecności prawosławia w tym mieście.

 

Łukasz Łoś

zdjęcia: Krzysztof Mazur

za: www.cerkiew.pl

Pierwsza Boska Liturgia w Mińsku Mazowieckim

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339