17 września 2018

W sobotę, 15 września, nasza Parafia zorganizowała pielgrzymkę do Skitu pw. świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach na obchody święta Patronów Skitu.

 

W tym roku Pustelnia w Odrynkach obchodzi 500-lecie swego istnienia. Modlitwa rozpoczęła się tu jeszcze w 1518 roku, gdy książę Iwan Michajłowicz Wiśniowiecki odnalazł ikonę św. Antoniego Pieczerskiego i ufundował kaplicę na grodzisku "Kudok" nad brzegiem rzeki Narwi. Dziś od 2009 na miejscu pustelni funkcjonuje Skit świętych Antoniego i Teodozjusza, którym opiekuje się ks. archimandryta Gabriel (Giba). W tym roku świątecznym uroczystościom przewodniczył biskup siemiatycki Warsonofiusz wraz ze zgromadzonym duchowieństwem. Święto zgromadziło także ogromną liczbę pielgrzymów, przybyłych nie tylko z Podlasia i innych części Polski, ale również z Białorusi, Ukrainy, Rosji, a nawet Słowacji. Po Świętej Liturgii odbyła się procesja oraz poświęcenie nowego dzwonu, postawionego na pamiątkę 20-tej rocznicy intronizacji metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy.

 

Tym razem nasz modlitewny wyjazd zebrał jeszcze więcej uczestników niż ostatnio, co bardzo cieszy i motywuje do dalszych tego typu inicjatyw.

 

Paweł Gocko

zdjęcia: Natalia Torkoniak

Pamięć świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339