27 września 2020

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego jest jednym z dwunastu głównych świąt roku liturgicznego. W tym roku wypada w niedzielę, co czyni je jeszcze bardziej uroczystym. Jednakże zawsze jest to dzień postny.

 

Tradycja obchodów tego święta sięga do IV wieku, gdy ustały prześladowania chrześcijan, a wiara w Chrystusa została oficjalnie zalegalizowana. W miejscu zburzonej Jerozolimy, na miejscu Golgoty i grobu Chrystusa, które zasypano ziemią, wybudowano świątynię pogańskiej bogini Wenus. Przynoszono tam ofiary uwielbionym bożkom i odbywały się orgie. Święty równy apostołom cesarz Konstantyn – pierwszy władca chrześcijański – wysłał do Jerozolimy swoją matkę, cesarzową Helenę, aby przywróciła do życia chrześcijańskie świątynie. Pogańskie posągi zostały wyrzucone ze świętego miasta. Cesarzowa szczegółowo wypytywała tam o Krzyż Pana Jezusa. Z wielkim trudem udało się odnaleźć starszego człowieka, który pamiętał, gdzie było miejsce kaźni – Golgota. Starzec, o imieniu Juda, wskazał, że Krzyż jest zakopany tam, gdzie znajduje się świątynia pogańskiej bogini Wenus.

 

Budowlę tę zburzono, i uświęciwszy to miejsce modlitwą, rozkopano wzgórze, pod którym znaleziono trzy krzyże. Jednak nie było wiadome, na którym z nich był ukrzyżowany Zbawiciel. Zrządzeniem Opatrzności Bożej drogą obok przechodził kondukt pogrzebowy. Patriarcha Makary zatrzymał ich i zaczął kłaść kolejno krzyże na zmarłym. Dwa pierwsze krzyże nie wywołały żadnego cudu, lecz gdy położono trzeci krzyż, zmarły powrócił do życia. Rodzina zmartwychwstałego płakała z radości, a dający życie krzyż podniesiony został wysoko – aby wszyscy, którzy przychodzą na Golgotę mogli zobaczyć i oddać mu cześć.

 

Troparion, ton 1:

 

Zbaw, Panie, lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu,

obdarzając zwycięstwami prawowiernych nad przeciwnikami

i Krzyżem Twoim ochraniając lud Twój.

 

Niedziela Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy 

w Mińsku Mazowieckim

    Polub nas:

 

 

     © 2018-2023

     Copyright by Parafia Prawosławna pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

     Created with WebWave CMS

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. mgr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339

Odwiedź nas:

ul. Warszawska 69

05-300 Mińsk Mazowiecki

Proboszcz:

ks. dr Gabriel Białomyzy

tel. +48 506 966 339